Recenzia a test Eta Gratussino

Publikované: | Kategórie: Eta, Recenzie | Autor: | 6 komentárov
 

Firma Eta nám na otestovanie a nafotenie poskytla robota Gratussino v bielej farbe. Staršie recenziu na tento robot na našom serveri nájdete tu. Mozna sebe pýtate, prečo robiť novú recenziu na rovnaký typ? Staršie recenzia je z dôvodu casu kratšia, preto som privítal možnosť robot otestovať znova s dlhším časom. Staršie recenziu testovala kolegyne. Poďme sa teda pozrieť, ako som testoval ja.

Vzhľad, ovládanie

Eta robot zaslala klasickou poštou ako balík do ruky. Trošku ma prekvapila veľkosť aj váha krabice, keď som ho po odovzdaní niesol. Je v tom robot, či niečo iné? Zvedavo som balík rozbalil. Všetko bolo na svojom mieste. Malá krabica ukrýva všetko potrebné, miesto bezozbytku využité. Robot je chránený z hornej aj dolnej strany polystyrénom. Na hornom dieli polystyrénu v prelisoch je príslušenstvo. Manuál je voľne položený. Ten je v niekoľkých jazykoch – čeština, slovenčina, angličtina, poľština a maďarčina.

Po zložení vrchného dielu bol už vidieť samotný robot a zvyšok príslušenstva. Všetky komponenty aj samotný robot sú starostlivo zabalené do priehľadných vreciek. Celkom príjemne ma prekvapilo, že si niekto v továrni dal prácu a pripojil metlu na šľahanie. Robot tak bol hneď pripravený k prvému použitie. Väčšina ostatných výrobcov metlu iba zabalí a vloží ju do pracovnej nádoby. Užívateľ názorne vidí, ako sa metly pripájajú.

Ako je mojím zvykom, skúšam najprv všetko zapájať a testovať bez manuálu. Tu je všetko úplne jasné, všetko je jednoduché a ľahké. Ostatne po jeho následnom preštudovaní som nenarazil na nič, čo by predstavovalo problém, či mi poskytlo nejakú cennú radu. Dôležité v ňom sú návodné obrázky a tých je dostatok. Manuál si však starostlivo uchovajte, na zadnej strane je záručný list.

Robot má plastové telo s niekoľkými okrasnými pásky simulujúce nerez. Pôsobí robustne. Je celkom široký a vysoký. Moc ovládacích prvkov na ňom však nehľadajte. Z boku je iba páčka pre vyklopenie ramena a otočný volič rýchlosti. Na výklopnom ramene spredu je plastová krytka a plastové tlačidlo, ktorým sa krytka uvoľňuje. Prívodný kábel je celý zasunutý vzadu, trčí len vidlice. Vďaka skrytie si vytiahnete len toľko vodiče, koľko potrebujete. Dĺžka je dostatočná.

Rýchlosťou je celkom 8 – min., max. a potom rýchlosti 1-6. Pulzná rýchlosť chýba. Ako som vzápätí zistil, rýchlosti je však viac, len nemajú čísla. Volič má medzi jednotlivými polohami ešte niekoľko medzipolôh. Rýchlosť sa tak nastavuje veľmi presne. Dosť nami testovaných výrobkov (skôr väčšina) má minimálnu rýchlosť hneď vedľa 0 (vypnuté). Eta nie. Musíte voličom otočiť zhruba o 5° a až, keď ukazuje volič na min., robot sa rozbehne. To oceňujem. Deti sú nenechavé a občas sa im podarí (akýmkoľvek) gombíkom pootočiť. Tu sa musí snažiť viac a to je už doba, kedy by si toho mal rodič všimnúť. Je to akási forma poistky. Ostatne poistiek má robot viac.

Eta Gratussino - detail rozsvieteného ovládača

Eta Gratussino – detail rozsvieteného ovládača

Volič rýchlosti je podsvietený v kruhu modrou farbou. Pokiaľ je robot v zásuvke, a aj keď je vypnutý, krúžok svieti. Podsvietenie sa nedá vypnúť. Tohle vás po každej práci núti robot vytiahnuť zo zásuvky. Niekedy to môže byť trošku obťažujúce, ale chápem to ako ďalší ochranný prvok pred deťmi, ktoré to podsvietenie láka, a navyše sa mi to javí aj ako ochrana životného prostredia – prečo by mal nejaký spotrebič zbytočne spotrebovávať energiu.

Súčasťou robota je veľká nerezová misa s ušami. Ako sme už písal v inej recenzii, uši považujem na nerezovej mise za podstatné. Ruky potom nemajú tendenciu kĺzať. Proti rozstreku z misy je okolie aj robot možné chrániť priehľadným krytom. Tu by som mal drobnú výčitku. Kryt pozostáva z dvoch častí, ktoré sa do seba zasadzujú. Pri potrebe použitia pripravíte robot do pracovnej polohy, až potom na misu nasadíte väčšiu časť krytu a nasuniete zostávajúci kúsok, ktorý slúži zároveň aj ako lievik. Kryt je na mise položený voľne, nijako ho nedrží ani rameno robota. Pri kontrole miešaných surovín, musíte kryt zložiť a až potom vyklopiť rameno. Lepšie by bolo, keby kryt držal na ramene podobne, ako to má riešený Kenwood.

Eta u robota stavila na kvalitný silný motor a kovová ozubené kolesá. Pre prácu s väčšími objemami je to tá pravá voľba. Je síce pravda, že roboty s kovovými prevodmi sú hlučnejšie, ale zato sa len tak nezadýchajú. Nemusíte sa stále obzerať na hmotnosti spracovávaných surovín. Keď to ľahko preženiete, robot to 100% zvládne.

Príslušenstvo

V základnej výbave je okrem veľkej nerezovej misy a jej krytu, ešte miešacia, šľahacia metla, hák na tuhé cesta a mlynček na mäso, ktorý Eta nazýva masořezka. Zisťoval som sa dôvod tohto názvu. Z Ety mi prišla odpoveď, že medzi svojimi výrobky majú aj mlynček na mäso ako samostatný stroj. Aby oba výrobky od seba odlíšili, používajú práve názov masořezka pre mlynček u robotov. Súčasťou mlynčeka je plnička čriev pre klobásky, párky, atď. a tiež tvorítko na cukroví.

Mlynček na mäso

Mlynček na mäso

Mlynček je ťažký, kovový. Nezadá si s tými klasickými liatinovými. K mlynčeku sú dodané 3 mlecie dosky o štandardnej veľkosti. Pokiaľ máte doma starý ručný mlynček na mäso, budú naň pasovať. Nôž je tvorený z jedného výkovku, ostrý. Šnek ma zaujal svojou konštrukciou, viď ďalej.

Prvé zapnutie

Po prvom zostavení som ešte naprázdno vyskúšal, čo sa stane, keď pri behu pootočíme páčkou na vyklopenie ramena. Rameno sa samozrejme vyklopí, síce nie úplne, ale vyklopí sa. Robot sa okamžite zastaví. Čo však oceňujem je, že sa po opätovnom sklopení do pracovnej polohy robot nedá hneď do práce, ale stojí. Je potreba volič vrátiť späť na nulu a potom znova spustiť. Výhoda pre rodičov malých detí je naporúdzi.

Reálne použitie

Prvé ostré použitie som naplánoval na výrobu domácej šunky. Kocky mäsa je potrebné pred varením polhodiny miešať na najmenšiu rýchlosť spoločne s trochou vody a soli. Po vložení surovín – skúšal som 1,2 kg mäsa – a nasunutie krytu som robot pustil. Zvukovo sa mi zdal tichší ako predtým testovaný Kenwood Chef. Ale jedná sa o subjektívny pocit, nemám to nijako zmerané. Rovnako ako u konkurenta, sa rameno pri miešaní zľahka hýbalo do strán. Aj keď je Eta z plastu a Kenwood kovový, rameno sa hýbalo podstatne menej než u Kenwoodu.

Prí miešanie dali o sebe vedieť kovové prevody ľahkým zápachom kovu. Robot sa ľahko zahrial. Prekvapený som bol u druhého testu s rovnakým zaťažením, kedy som čakal, že sa robot opätovne prejaví vôňou súčiastok a zahreje sa. Ani jedno sa nekonalo. Robot zostal chladný.

Ďalej som skúšal mlynček na mäso. Samotné zostavenie mlynčeka je veľmi jednoduché. Ako som písal, páčila sa mi konštrukcie, pripojenie. Telo sa k čelu tela robota pripája iba pootočením o cca 45°. Následne sa do neho vkladá šnek, ktorý je taktiež ukotvený v samotnom robote. Mlynček je tak ďaleko menej namáhaný. Tu som objavil ďalšiu poistku – nie že by som ju skúšal – mlynček aj šnek majú na koncoch uchytenie pomocou plastových dielcov. Po menšom pátraní som zistil, že výrobca tak pamätá na možnosť, kedy vám do mlynčeka niečo spadne – kosti, nôž, atď. Aby ste si nezničili celý robot, plastový diel sa jednoducho rozlomí a robot prestane pracovať. Ak sa vám to stane, stačí len navštíviť akýkoľvek autorizovaný servis a súčiastku si vyžiadať. Podľa výrobcu nie je problém s výmenou. Vďaka motoru a prevodovky si robot s mäsom doslova pohral.

Eta Gratussino - víko mísy

Roboty občas mívajú problém so šľahaním peny z bielkov. Niektorým sa to dokonca nepodarí, nie sú schopné bielky vyšľahať. Toto však neplatí o Gratussinu. Výrobca uvádza, že minimálne množstvo sú dva kusy. Tie som vyskúšal. Sneh bol bez problémov, rýchlo pripravíte.

Poslednými testami bolo spracovanie cesta na chlieb a piškótového koláče. Keďže som ani u jedného nezaznamenal žiadny problém, opakoval by som sa – robot pracoval bezchybne.

Maximálne spracovateľné množstvo

Príslušenstvo Potravina Max. množstvo
Šľahacia metla smotana 250 ml
bielok 12 ks
Hnetací hák múka 800 g
soľ 10 g
droždie 15 g
cukor 5 g
voda 400 g
sadlo 10 g
Miešaci metla múka 100 g
práškový cukor 100 g
margarín 100 g
vajcia 2 ks
Mlynček na mäso hovädzie 2000 g
bravčové 2000 g

 

 

Záver

Celkovo je robot veľa vydarený. Márne som hľadal podstatné výčitky. Žiadne som nenašiel, všetky sú len drobnosti. Jediné, čo som u robotu postrádal, bol mixér, ľudia kupujúci Gratussino s tým však počítajú a mixér nepotrebujú, alebo to rieši inak. Tí, ktorí mixér potrebujú, môžu siahnuť po vyššej verzii a to Eta Gratus. Nejlíp robot zhodnotila manželka – „ach jo, mať mixér, hneď by som ho brala.“ Mimochodom v nasledujúcej recenzii sa na Etu Gratus môžete tešiť. Výrobca nám ho prisľúbil na test.


Fotogaleria

 


Komentáre pre “Recenzia a test Eta Gratussino

  1. Dobrý den, pokusím se zajistit Gratus na tento měsíc. V podstatě, ale můžete vycházet z Gratusu, rozdíl je pouze ve výbavě.

  2. Mam eta gratus a pokazil sa mlyncek na struhanku. Motor bezi ale mlyncek stoji. Umele kolecko sa vydrelo na struhanie.Kde to mozno zohnat ? Dakujem

  3. Už druhý krát za 3.roky odišlo ozubené prevodovky. Je to nanič, dvakrát ta istá chyba………