Bosch MUM4655EU

Publikované: | Kategórie: Bosch | Autor: | 1 komentár
 

Kvôli príprave nových stránok s kuchynskými robotmi v slovenskej verzii, sme trošku zanedbali prípravu recenzií a článkov. Na slovenskom verzii začneme pracovať čo najskôr. K recenzii som tentoraz dostal robot, ktorý je v pravidelnej prevádzke 3 mesiace – Bosch MUM4655EU. A hneď skraja musím povedať, že to na ňom nebolo vôbec poznať. Dostal som ho zabalený v pôvodnej krabici. Pri vybaľovaní som hľadal akékoľvek škrabance – márne. Poďme sa pozrieť, aký je kuchynský robot Bosch MUM4655EU

Robot je vybavený 3 metlami – na miesenie, miešanie, šľahanie, plastovou misou s krytom proti rozstreku. Ďalej je vybavený plastovým mixérom, krájač s 3 ​​diskami, mlynčekom na mäso a praktickým držiakom na príslušenstvo. Manuál vo slovenčiny sme hľadali márne, je však dostupný na stránkach fy Bosch.

polohyTelo robota

Celé telo je plastové. Robot ako taký je veľmi ľahký (dobre sa s ním manipuluje) – plast je plast. Aby po stole pri práci nepochodovali, zospodu má 4 prísavky. U tých som si okamžite vybavil mojej prvej hrátky s počítačom a pripojením joysticku. Ten mal podobné prísavky, ktoré po roku boli celé napuchnuté, a samozrejme joystick nedržal. To bolo pred 20 rokmi. Vývoj snáď pokročil a výrobca má také veci vyriešené, či minimálne ponúka náhradné diely.

Konštrukcia je oproti konkurencii trošku iná. Na základňu je v jednoliatom celku napojená po strane akási „noha“, ku ktorej je na kĺbe pripojené kyvné rameno. To má 5 polôh, ktoré sa aretujú pomocou veľkého žltého tlačidla. K tlačidlu mám výhrady – dosť často sa totiž pri úprave polohy ramena zasekával a bolo nutné ramenom kvapku pohyb. Skrátka rameno okamžite nesadlo do určenej polohy. S trochou cviku, kedy už používateľ tuší správne rozmiestnenie polôh, sa tlačidlo zasekávalo menej, ale aj tak to dosť vadilo.

Po strane ramena je otočný ovládač, ktorý má 4 pracovné rýchlosti + polohu parkovacie (dostanem sa k nej ďalej). Rýchlosti nie sú rovnomerne odstupňované. Je napríklad veľký rozdiel medzi 1 a 2 a medzi 2 a 3. Nárast rýchlosti z 2 na 3 je pomerne razantný.

Rameno má celkem 3 přípojná místa – zespodu se připojují míchací a hnětací metly, mlýnek na maso. Z druhé strany (shora) ramene pak krouhač a zezadu (překlopením ramene je to spíše nahoře) pak mixér.

Spredu na „nohe“ je praktický návod, aké rýchlosti je možné použiť s konkrétnym zariadením. Prívodný kábel sa dá zatlačiť do tela robota. Bohužiaľ jeho dĺžka nie je nijako závratná. V podstate je potreba ho mať umiestnenie v tesnej blízkosti zásuvky.

Spracovávanie surovín, test príslušenstva

Ako prvý sme testovali miešacie metly (skúšali sme čučoriedkový koláč). V príslušenstve sú celkom 2 – veľká, tzv. Balónová metla a potom plochá s voľným prostriedkom. Niektorí predajcovia na svojich stránkach tvrdí, že robot má planetárny systém miesenia. Nemá. Metla je len vychýlená zo zvislej polohy.

Prípojné miesto je chránené gumovou ochranou, čo je len dobre – predsa len rozstříknuté cesto by sa zle dostávalo dole. Metly i hák sa do otvoru zasunú a následne docvaknů.

022-pripojeni

Miešacia nádoba je opatrená previsnutým okrajom, za ktorý sa nádoba dobre drží. Zospodu je opatrená rámom, vďaka ktorému sa čiastočne zasúva do podstavca robota a čiastočne sa opiera o stôl. Pred miešaním, miesením je potreba metly, hák uviesť do parkovacej polohy. Tá sa nastavuje pootočením ovládača rýchlosti. Metla sa potom pootočí do potrebnej polohy. Bez toho ide robot zavrieť len ťažko. Nastavenie metly do parkovacej polohy mi prišlo také ťažkopádne, neúplné, nedotiahnuté do konca. Akoby výrobca príliš šetril. Ak som ovládač pridržal príliš krátko, metla sa pootočila len kúsok. Dĺžka pustenie parkovacej polohy závisí na polohe metly. Ak sa má jednať o funkciu parkovania, potom si myslím, že ďaleko vhodnejšie by bolo len ťuknutie do ovládača a metla (hák) sama zaparkuje. A je úplne jedno z akej východiskovej pozície sa to bude diať. Ideálne by bolo tlačidlo.

U miešacej nádoby sme zaznamenali ešte jeden problematický bod. Tým je dno nádoby, ktoré je dosť vypuklé dovnútra. Robot je navrhovaný pre malé objemy surovín. Keď sme však skúšali koláč (jednalo sa o koláč do sklenenej okrúhlej formy, tj. malý objem), spracovanie žĺtkov s cukrom bol problém. Uprostred nádoby zostávali nezmiešané suroviny, metla sa k tomu skrátka nedostala. Spracovanie bielkov, alebo väčšieho množstva surovín už bolo bez problémov.

Aj keď je k robotu dodávaný aj kryt proti rozstreku, nemuseli sme ho použiť. Rozsah rýchlostí pri nami testovanom množstvo nebol veľký a tekutiny, bielky sa držali bez problémov v mise.

Ako ďalšie sme skúšali mlynček na mäso. Rameno robota sa musí celé pootočiť, alebo skôr sklopiť, a až na neho sa mlynček pripevňuje. Telo mlynčeka je kovové, len vnútro prípojného miesta je opatrený plastovým tŕňom. Účel je rovnaký ako u konkurencie – keby náhodou do pohybujúceho sa vretena spadlo niečo, čo tam byť nemá, tŕň sa rozlomí a mlynček sa zastaví. Zabráni sa tak poškodeniu robota. Mlynček je malý, tomu zodpovedajú aj mlecie dosky (tie sú len 2), ktoré nejdú nahradiť doskami z klasických ručných mlynčekov.

017-mlynek-a-miska

Spočiatku som krútil hlavou nad umiestnením mlynčeka. V anglickom návode som ľahko prehliadol možnosť iného zapojenia. Pri nami skúšanom zapojenia, bolo ústie hlavy s mlecie doskou tak umiestnené nízko nad pracovnou doskou, že pod neho nestrčím ani malú misku. Až pri podrobnom štúdiu stiahnutého českého návodu, som si všimol, že mlynček je možné zapojiť aj inak. Rameno stačí vyklopiť do najvyššej polohy a mlynček nasadiť vyššie. Potom je mletie mäsa bez problémov.

Bosch k MUM4655EU dodáva plastový mixér, ktorý neurazí, ani nenadchne. Výrobca tvrdí, že je možné použiť aj vriace suroviny – max. 0,5 litra. Ja osobne by som bol veľmi opatrný. Plast mixéra na nás nepôsobil zvlášť pevným dojmom. Ale toto je problém všetkých plastových mixérov naprieč všetkými výrobcami. Čo mi však na mixéra prišlo divné je závit. Mixér je zložený z troch častí – tela mixéra, placky s tŕňom a plastového krúžku so závitom, ktorým sa mixér pripevňuje na robot. Krúžok má na oboch stranách rovnaký závit, takže pripevnením na robot ho doťahujú i k telu mixéra, to až tak nevadí. Opačne to je už horšie. Odšroubováváním z tela mixérov sa povoľuje aj závit na tele mixérov. Snáď to tak nevadí, skôr ide o pocit z rozliatiu. Placka s tŕňom je však pripevnená dobre. Riešením je pri odskrutkovaní držať priamo krúžok a potom ide krúžok s mixérom krásne oddelí. U mixéra ešte zmienim lievik, ktorý je v kryte veka. Je vidieť na priložených fotografiách.

Posledným testovaným kusom je krájač, strúhač na zeleninu, ovocie, sušené plody, apod. Ten ma vyložene nadchol, aj keď aj tu mám malú výčitku. Krájač je zložený z niekoľkých častí – tela, krytu, stredového posuvníka, 3 kotúčov a tlačidielka. Na robot som ho skúšal namontovať dvoma spôsobmi:

  1. najprv som na robot našrouboval základňu, nasunul posuvník (tŕň s dvoma pádýlky, ktoré posúvajú suroviny do otvoru von), naň potom zvolený kotúč a celé som to uzavrel vekom,
  2. všetky súčasti som smotnoval v ruke a nasledne našrouboval na robot.

Druhá varianta išla o poznanie lepšie. Prečo? Dostávam sa tým k tej malej výhrade: výrobca totiž u krájača zabudol na aretáciu a spodok sa mi tak neustále povoľoval. Najviac som to pociťoval práve pri kompletizácii podľa prvého spôsobu. Tým nechcem povedať, že u 2 sa to nepovoľovalo. Pritom by stačilo v bode dotiahnutie pridať malý výstupok a bolo by po probléme.

012-krouhac-2

Strúhací kotúče sú značne ostré, pozor na porezanie. Dvaja z nich sú obojstranné – hrubšie / jemnejší strúhanie alebo krájanie. U tlačidielka musím oceniť originálny nápad s odmerkou. Vnútro tlačidielka je prázdny a ide ho ako odmerku použiť.

Maximálne spracovateľné množstvo

Potravina Max. množství
Smotana 600 g
Bielok 8 ks
Múka 1000 g
Trené cesto až 2700 g
Kysnuté cesto 1400 g

Zhodnotenie

Robot je určený skôr pre menšie domácnosti, kde svoju prácu bez problémov zastane. Pochybnosti mám o maximálnej hmotnosti treného cesta (k testu sme sa nedostali), predsa len sa jedná o plast, pri tak veľkom objeme by plastové prevody nemuseli vydržať. Robot zvláda ako hniesť cesto, šľahať bielky, tak strúhať, krájať, mixovať. Na kuchynskej linke nezaberie veľa miesta. Vzhľadom k svojej hmotnosti a veľkosti si ho veľmi dobre dokážem predstaviť upratané niekde v skrini. V prípade potreby stačí len vytiahnuť a začať používať.

Plusy Mínusy
+ kompaktnosť – aretácia ramena
+ hmotnosť – umiestnenie mlynčeka na mäso
+ cena – parkovacia poloha
+ príslušenstvo – krátky prívodný kábel

Komentár pre “Bosch MUM4655EU

  1. nedoporučujem gazdinkám strúhť kapustu lebo stržná poistka je slabá a pri reklamácii neuspejete! Táto značka (BOSCH) ma sklamala,nedoporučujem!!!