Recenzia a test KitchenAid Artisan 5KSM150 (6) PS – oplatí sa?

Publikované: | Kategórie: KitchenAid, Recenzie | Autor: | 2 komentáře
 

Dnešná recenzia je venovaná nekorunovanému kráľovi medzi kuchynskými robotmi – Kitchen Aid. Tento robot je vyrábaný v niekoľkých málo modifikáciách už niekoľko desiatok rokov a stále sa drží na špici toho najlepšieho, čo môžete do kuchyne získať. Pre recenziu bol vybraný Artisan 5KSM150 (6) PS, s ktorým má užívateľka viac než 12-ročné skúsenosti. Robot si v roku 2001 priviezla z Ameriky, pretože v vtedajšej dobe bol dovoz predsa len lacnejší, než nákup u nás. Dnes sa už nákup v cudzine neoplatí. Rozdiel niekoľkých sto korún, nevyváži „stratu“ záruky.

KitchenAQid Artisan 5KSM150(6)PS

Balenie

Zakúpením samotného robota si domov priveziete krabicu s rozmermi 41,9 x 41,4 x 27,9 cm. Samotný robot po vybalení má 35,3 x 35,8 x 22,1 cm, tj krabica zaberá len nevyhnutné miesto. Spoločne s robotom vybalíte hnetací hák, plochý drtič a metlu na šľahanie. Ďalej potom veľkú nerezovú misu s objemom 4,83 litra a k nej nalievací štít.

KitchenAid - strúhadlá a krouhaldaPoďme sa pozrieť na samotnú konštrukciu robota. Robot je celokovový. Okrem tela, na rozdiel od väčšiny konkurentov, má aj celokovové prevody. Namiesto klasického prevodového remeňa sú pre priamy pohon použitá ozubené kolesá. O pohon sa stará veľmi tichý 300W motor s 10 rýchlosťami od 58 do 220 otáčok za minútu. Hmotnosť 11,3 kg spolu s protišmykovými gumovými podložkami zaistí stabilitu za akýchkoľvek pracovných podmienok a každého druhu povrchu. Celkovo pôsobí robot robustne a ani väčší objem spracovaného cesta ho po ploche neposunie ani o kúsok.

Výrobcom je Artisan označovaný ako prenosný. Ale pre svoju dostupnosť v mnohých farebných prevedeniach si určite vyberiete tú farbu, ktorá bude s kuchyňou ladiť, a ktorá zaistí trvalé miesto na pracovnej ploche. Predsa len je veľmi nepraktické robot pred každou prácou vytiahnuť a po skončení zase schovať.

Telo kuchynského robota je oblé bez zbytočných prechodov a hrán. Mnohoročné skúsenosti ukazujú, že práve táto voľba uľahčuje čistenie.

Na tele robota nenájdete žiadny kruhový spínač ani display, len dve pevné páky priamo vo výklopnom ramene. Jedna slúži k samotnému vyklopenie a druhá k voľbe rýchlosti. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že tento variant ovládania (páka i umiestnenie) je pohodlnejší, než varianty otočného voliča a umiestnenie v samotnom tele. Predstavte si situáciu, kedy s robotom pracujete – meliete, strúhate, krájate, atď. – a potrebujete sa k nemu dostávať zo všetkých mysliteľných strán. Pri klasickom robotovi musíte niekde dole nahmatať otočný, nijako výrazný, volič a otočiť nim. V tomto prípade páku nahmatáte veľmi rýchlo a veľmi rýchlo urobíte zmenu.

Odporúčame zakúpiť v tomto obchode

Rameno obsahuje dva pracovné výstupy. Jeden zospodu, ktorý je určený pre prácu v samotnej mise – miešanie, šľahanie, hnetenie, a druhý z čela prístroja, ku ktorému sa dá pripojiť jeden z mnohých samostatne dokúpiteľných nástavcov.

Základné príslušenstvo

Nerezová misa s uchom je vyrobená z poctivého silného plechu, s ktorým nie je problém v umývačke. V základe je k robotu dodávaný aj jej kryt, ktorý zabraňuje rozstriekaniu potravín po kuchyni, má aj lievik pre postupné prilievanie (prisypávanie) potravín. V základe sú aj tri nástavce pre miesenie, miešanie a šľahanie. Čap každého nástavca je opatrený pružinou, ktorá pridržuje nadstavec vždy v požadovanej polohe a nehrozí tak vychodenie upínacej hlavy. Pripojenie sa potom deje iba nasadením a následným ľahkým pootočením.

Dokúpiteľné príslušenstvo

Mimo mixéra (leda ako samostatný prístroj) možno k robotovi dokúpiť snáď všetko mysliteľné príslušenstvo, ktoré rozšíria funkčnú hodnotu celého prístroja. Medzi príslušenstvom nájdete krájače, strúhače, lis na ovocie a zeleninu, mlynček na mäso, mlynček na obilniny, odšťavovač, otvárač konzerv, tvarovač na cestoviny, náhradné misy nerezové aj sklenené a mnohé ďalšie. K recenzovanému prístroju bol dokúpený mlynček na mäso a krájača / krájače so sadou strúhača nožov.

Mlynček na mäso je trošku odlišnej konštrukcie, než u ostatných výrobcov kuchynských robotov. Prekvapí plastové telo a celkovo menšia konštrukcia – priemer tela je menší, než sme zvyknutí. Plast je však veľmi odolný. Aj po desiatich rokoch som nezaznamenal nejaké poškodenie. Čo však môže byť problém, je problém s veľkosťou tela a spolu s ním dodávanými dierovanými kotúčmi. Tie sú dodávané iba dva a ich veľkosť, samozrejme nie je štandardná, nepoužijete tak kotúče napr. z ručného mlynčeka. K mlynčeku je samozrejme dodávaný nôž, je však samoostriaci a obojstranný. Odpadá tak premýšľanie, ako vlastne nôž príde nasadiť. Plastová je aj násypka. Príjemne prekvapí materiál tlačidielka, ktoré je drevené.

Strúhač a krájač v jednom je určený na koreňovú i plodovú zeleninu, zemiaky, cibuľu, ovocie. Poradí si s orechmi, mandľami, syrmi. V základe je dodávaný s tromi bubnami – rezacím, strúhacím a plátkovacím. U bubnov ma prekvapil materiál os. Tie sú vyrobené z plastu. Jedná sa o plastový štvorhran, ktorý sa len zatlačia do krájača. Desaťročné používaní však neponechal na plaste žiadne následky – neprejavilo sa žiadne opotrebenie hrán. Ku krájači / krájaču je možné dokúpiť samostatne ďalšie bubny – jemný strúhaciu, lúpací, strúhač zemiakov.

Záťaž a použitie

Roboty KitchenAid sú primárne určené pre malé prevádzky – MŠ, malá cukráreň, doplnkové zariadenia v kuchyniach menších reštaurácií. Je určený však aj pre náročných domácich používateľov. Maximálna doba zaťaženie je cca 10 minút podľa tuhosti cesta. Robot zvláda spracovať cesto až do hmotnosti 2,25 kg, tj 1,2 kg múky, čo je hmotnosť, ktorú v domácich podmienkach nezvládne každý. Ak často pečiete napr. chleba pre väčšiu rodinu, je toto práve tá správna voľba. Všetko príslušenstvo je umývateľné bez problémov v umývačke – overené praxou.

KitchenAid - čap

Čo je na robotovi značne cenené, je planetárny systém mixovania, miesenia, šľahania. Činnosť je rotačná a navyše sa rotačne pohybuje tak šľahacia metla, tak hnetací hák alebo pretínačka (miešací nástavec) a to od stredu až po okraj celej misy. Vďaka tomu sú prísady mixované rýchlo, rovnomerne a dôkladne.

Záver

KitchenAid patrí medzi veľmi kvalitné kuchynské roboty. Výrobca si je toho samozrejme vedomý a podľa toho stanovil aj cenu. Nasledujúca tabuľka ukazuje plusy a mínusy.

Oplatí sa teda kúpiť KitchenAid do domácnosti? Ak požadujete nekompromisnú kvalitu a neuspokojíte sa s kompromismi, ktoré ponúka konkurencia, potom KitchenAid je pre vás tá správna voľba. Rovnako tak sa určite oplatí väčšej rodine, ktorá stále ešte dá na domácu stravu. Tento pomocník im celkom iste ušetrí nemalý čas pri príprave chutných pokrmov.

Plusy Mínusy
+ veľmi nadčasový dizajn – cena
+ jednoduché ovládanie – minimálny počet nástrojov v základnom prevedení
+ veľká kovová misa s úchytmi
+ výborný planetárny systém miešania
+ tichý
+ široká možnosť dokúpiteľného príslušenstva

Odporúčame zakúpiť v tomto obchode

Fotogaleria


Komentáre pre “Recenzia a test KitchenAid Artisan 5KSM150 (6) PS – oplatí sa?

  1. Dobry den, neviem sa nikde na internete dopatrat, ci sa dá s KitchenAid vyrábať aj strojcekove pecivo. Všimla som si ze niektoré kuchynske roboty iných značiek uz ponúkajú takéto príslušenstvo.Milujeme na sviatky nase Kokosky a doteraz ich robievame na klasickom mlynceku na mäso, no je to riadna „makačka“. Dakujem za odpoved.

  2. Dobrý den, omlouvám se za delší prodlevu s odpovědí. Bohužel o tvořítku se mi neovedlo zjistit žádné informace. Samotný kitchenaid jej nevyrábí, možná nějaký jiný výrobce, který se specializuje na jejich příslušenství.